آشنایی با دریل گیربکسی

دسته بندی ها: مقالات دسته بندی نشده

دریل ها برای سوراخکاری روی سطوح استفاده می شن و بسته به نوع سطح و موقعیت آن، تنوع زیادی از دریل ها توسط توسط تولید کننده ها تولید می شوند. با یه جستجو در فروشگاه تجهیزآریان می تونید مدل های مختلف از دریل رو در برند های مختلف مشاهده کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دریل می توانید به مقاله معرفی انواع دریل و تفاوت آن ها مراجعه نمایید.

گیربکس قابلیتی است که بر روی برخی دریل ها اضافه می شود و هدف از اضافه شدن این قابلیت افزایش قدرت خروجی دریل است. به طور کلی جعبه دنده یا گیربکس با کاهش سرعت خروجی دریل، گشتاور یا همان قدرت خروجی را افزایش می دهد. کاربرد اصلی این دریل در باز و بسته کردن پیچ و همینطور سوراخکاری سطوح سخت است.

برای باز و بسته کردن پیچ ها و همینطور مهره های صنعتی، نیاز به دور پایین اما قدرت بالا است که گیربکس این قابلیت را برای دریل به وجود می آورد. همچنین در آهنگری به منظور سوراخکاری سطوح سخت، از دور پایین استفاده می شود اما به دریل فشار بالایی می آید که در این صورت نیز، گیرکس این امکان را فراهم می کند.

کلاچ ایمنی در دریل گیربکسی

در هنگام باز و بسته کردن پیچ های بزرگ و همچنین سوراخکاری سطوح فولادی، امکان درگیر شدن دریل و گیر کردن مته در سوراخ وجود دارد که اتفاق باعث گردش بدنه دریل و آسیب رسیدن به اپراتور می شود. همچنین این فشار زیاد ممکن است به موتور دریل آسیب وارد کند.

کلاچ ایمنی قابلیتی است در دریل گیربکسی که در صورت وارد شدن فشار بیش از حد به دریل، شفت موتور به واسطه گیربکس از سه نظام جدا می شود و سوراخکاری متوقف می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلاچ ایمنی می توانید به صفحه کلاچ ایمنی ویکی پدیا مراجعه کنید.

0