معرفی انواع دریل و تفاوت آن ها

دسته بندی ها: مقالات دسته بندی نشده

یکی از سوالات رایج در بین خریداران ابزارالات، تفاوت انواع دریل با یکدیگر است. به طور کلی معروف ترین دریل های موجود در بازار به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • دریل ساده
 • دریل چکشی
 • دریل بتن کن
 • چکش تخریب
 • دریل شارژی
 • پیچ گوشتی شارژی
 • دریل پیچ گوشتی شارژی
 • دریل نمونه برداری
 • دریل مگنت یا دریل مغناطیسی
 • دریل سرکج
 • دریل همزن
 • دریل بادی

دریل ساده

این نوع دریل ساده ترین ابزار سوراخ کاری است. به طور معمول فقط برای سوراخ کاری سطوح ساده مانند چوب، دیوار سبک، ورق و پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر مصرف خانگی دارد و نمونه آن در تصویر زیر قابل مشاهده است.

دریل گریتک مدل GTED60001
دریل مدل GTID6001 برند گریتک

دریل چکشی

این نوع دریل مشابه دریل ساده است با این تفاوت که قابلیتی به عنوان دریل چکشی به آن اضافه شده است. در صورتی که دریل را در وضعیت چکشی قرار دهیم، علاوه بر گردش مته، ضربه نیز به سوراخ وارد می کند که این عمل فرایند سوراخ کاری دیوار بتنی را ساده تر می کند. برای سوراخ کاری دیوار بتنی به طور معمول از مته مخصوص استفاده می شود که این ضربه چکشی باعث می شود، فرایند سوراخکاری بهتر و سریع تر انجام شود.

از دریل چکشی برای سوراخکاری سطوح فلزی نیز استفاده می شود اما این کار به مرور زمان به دریل آسیب وارد می کند. بسیاری از دریل های رنج خانگی تا صنعتی امروز با قابلیت چکشی به بازار عرضه می شوند. نمونه دریل چکشی را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

دریل چکشی گریتک مدل gtid950
دریل چکشی مدل GTID950 برند گریتک

چکش تخریب

همان طور که از نام آن پیداست، ابزاری جهت تخریب است و بدون شک جزو خانواده دریل ها محسوب نمی شود اما برخی مدل ها دارای قابلیت سوراخکاری نیز هستند. چکش تخریب که نام انگلیسی آن Demolition Hammer است به منظور تخریب سطحی استفاده می شود. برای مثال برای تخریب کاشی، سطوح بتنی، دیوار و …. بهترین گزینه چکش تخریب است. چکش های تخریب دارای قلم های مختلف هستند. در ابعاد بزرگ تر، از چکش های تخریب بادی استفاده می شود. نمونه یک چکش تخریب برقی را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

چکش تخریب برند EDON

دریل بتن کن

دریل بتن کن ابزاری کاربردی بین دریل چکشی و چکش تخریب است. نام انگلیسی این ابزار Rottary Hammer یا چکش دوار است. این ابزار از یک دریل چکشی و یک چکش تخریب ساده تشکیل شده است. شما می توانید سوراخکاری های ساده و سوراخکاری روی سطوح سخت مانند بتن را با این وسیله قوی تر از دریل چکشی انجام دهید. همچنین امکان تخریب سطوح با قدرتی نزدیک چکش تخریب توسط این وسیله وجود دارد. به طور معمول در کنار دریل بتن کن، قلم نیز قرار می گیرد که با قرار دادن قلم در سه نظام و تنظیم حالت تخریب، امکان تخریب سطوح بتنی، کاشی و دیوار با این وسیله وجود دارد.

به طور معمول این نوع دریل دارای دو نوع سه نظام است که برای سوراخکاری، سه نظام معمولی بر روی آن نصب می شود. یک نمونه دریل بتن کن در تصویر زیر قابل مشاهده است.

دریل بتن کن ادون مدل ED2603
دریل بتن کن ادون با قابلیت دریل ساده – دریل چکشی و چکش تخریب

دریل شارژی، پیچگوشتی شارژی و دریل پیچ گوشتی شارژی

گاهی اوقات در بسیاری از پروژه به منظور سهولت کار از دریل شارژی به جای دریل برقی استفاده می شود. دریل شارژی دارای یک باتری است که به طور معمول مانند خشاب در دسته دریل قرار می گیرد. باتری ها این امکان رو به کاربر می دن تا به راحتی بدون نیاز به برق، روی سطوح سوراخکاری انجام دهد. به طور معمول دریل های شارژی دارای قدرتی کمتر به نسبت دریل برقی هستند. نمونه دریل چکشی شارژی نیز در بازار وجود دارد اما بدون شک فقط می توان دیوار های بتنی ساده را با آن سوراخ کاری نمود.

همچنین به منظور سهولت در پیچ کردن قطعات، پیچگوشتی شارژی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ گوشتی های شارژی توان سوراخکاری ندارند و صرفا جهت بسته و باز کردن پیچ از آن استفاده می شود. اما در بیشتر موارد این دو ابزار یعنی دریل شارژی و پیچگوشتی شارژی با یکدیگر ترکیب می شوند و تشکیل ابزاری به نام دریل پیچگوشتی شارژی را می دهند.

نکته مهم اینجاست که دریل شارژی دارای قدرت بیشتر در سوراخکاری است و در مقابل پیچگوشتی شارژی دارای انعطاف و قابلیت بیشتری برای پیچ کردن است. دریل پیچگوشتی شارژی ابزاری بین این دو ابزار نام برده است.

دریل شارژی
دریل شارژی
پیچگوشتی شارژی
پیچگوشتی شارژی
دریل پیچ گوشتی شارژی گریتک مدل GTLD12002
دریل پیچگوشتی شارژی برند گریتک مدل 12002

ناگفته نماند پیچگوشتی برق و شارژی نیز جهت استفاده در کارهای صنعتی و سنگین نیز تولید می شوند. همچنین واژه دریل شارژی به طور معمول در بازار جایگزین دریل پیچگوشتی شارژی شده است.

دریل نمونه برداری

به منظور نمونه برداری از سنگ و خاک و یا یک ماده با پوشش سخت از دریل نمونه برداری استفاده می شود. این دریل ها به طور معمول دارای قدرت بالا و سه نظام قوی هستند. قالب نمونه برداری این نوع دریل ها همانند گردبر ها دارای ظاهری شبیه یک ظرف است که می توان توسط آن از سطح مورد نظر نمونه برداری کرد.

دریل نمونه برداری

دریل مگنت یا دریل مغناطیسی

گاهی اوقات نیاز است قطعات بزرگ و سنگین فولادی در محل پروژه سوراخکاری شوند. بسیاری از این سوراخکاری ها زمان بر و با دور پایین صورت می گیرد. برای همین منظور از دریل مغناطیسی استفاده می شود. این نوع دریل دارای قدرت بالا و راندمان خوب در سوراخکاری فولاد با مدت زمان زیاد است. همچنین نام مغناطیسی به دلیل پایه آن روی این دریل گذاشته شده است که امکان اتصال دریل به صورت مغناطیسی به صطح فولادی وجود دارد.

دریل مگنت یا دریل مغناطیسی

دریل های خاص

در سال های اخیر دریل های متنوعی به بازار عرضه شده که عملکرد آن همانند دریل های نام برده تا به اینجا است اما با این تفاوت که مخصوص حوزه خاصی است و به واسطه لوازم جانبی و اندک تغییر در ظاهر دریل، کاربری آن در حوزه مورد نظر ساده تر شده. برای مثال دریل سر کج همان دریل معمولی است با سه نام کج که زاویه 90 درجه با بدنه دریل می سازد و مناسب سوراخ کاری در نقاط خاص است. تصویر این دریل در ادامه قرارداده شده است.

دریل سرکج

همچنین دریل همزن نیز به واسطه سری خاص که روی آن قرارداده شده است، مناسب هم زدن است و به طور معمول برای هم زدن ملات بنایی یا هم زدن خمیر در شیرینی پزی ها مورد استفاده قرار می گیرد. تصویر این دریل نیز در ادامه قرار داده شده است.

دریل همزن

دریل بادی نیز همانند دریل های معمولی است اما انرژی مورد نیاز آن از طریق برق تامین نمی شود. این دریل به واسطه شلنگ به کمپرسور باد وصل می شود و با باد گردش می کند. این دریل بیشتر مناسب نجاری است که به واسطه پمپ باد یا همان کمپرسور باد، دریل، منگنه کوب، باد پاش، میخ کوب و پیستوله رنگ راه اندازی می شود.

دریل بادی جهت اتصال به کمپرسور باد

امیدواریم این مقاله کوتاه شما رو به اندازه کافی جهت خرید یک دریل راهنمایی کرده باشه. بدون شک در مقالات بعدی هر کدام از این دریل ها به صورت جداگانه مورد برسی قرار خواهند گرفت تا شما بتونید ابزار مناسبی برای کار خودتون انتخاب کنید.

بیشتر دریل های معرفی شده در پست بالا در فروشگاه تجهیزآریان موجود هستند و شما می تونید این دریل ها رو در برند های با کیفیت خریداری کنید. همچنین در صورت وجود هرگونه سوال در مورد روش خرید از فروشگاه می توانید با کارشناسان ما در تجهیزآریان در تماس باشید.

0