معرفی ۲۵ ابزار خاص مشاغل فنی که افراد کمتری با آنها کار کرده اند

دسته بندی ها: مقالات دسته بندی نشده

مشاغل فنی دارای ابزارهای عمومی و ابزارهای مخصوصی هستند که کار را برای یک فنی کار آسان تر می‌کنند.این روزها شغل‌های فنی از همیشه آسان تر شده‌اند.دیگر مانند سابق برای کار کردن نیاز نیست وقت و انرژی زیادی صرف شود.حتی کارهای ساختمانی که بسیار سخت بودنداین روزها با کمک ابزارهای مختلف بسیار آسان شده‌اند.اگر هر فنی کاری همه ابزارهای مخصوص کار خود را تهیه کند، دیگر نیاز ندارد نیروی اضافی استخدام کند.از طرفی کارها سریع تر و با صرف انرژی کمتر انجام خواهد شد.

سیم لخت کن

این ابزار برای یک برق کار حیاتی است،هرچند می‌تواند کارش را با سیم چین نیز انجام دهداما داشتن یک سیم لخت کن حرفه‌ای می‌تواند بسیار سرعت کارش را زیاد کند.

استریپر کابل شبکه

این ابزار به ظاهر ساده بسیار در کار نصب تجهیزات پسیو شبکه بسیار ضروری است.ابزار فوق می‌تواند کابل شبکه را بدون آسیب دیدن رشته سیم‌های داخلش، روکش کابل را برش بزند.

دریل شارژی قابل استفاده در مشاغل مختلف

این ابزار بسیار پر کاربرد است.در اکثر مشاغل فنی می‌شود از این ابزار استفاده کرد.به دلیل بی نیازی این دریل شارژی به کابل برق و همچنین عمر نسبتا طولانی باتری آن با هر بار شارژ می‌شود از آن برای هر کاری استفاده کرد.از این ابزار هم به عنوان پیچ گوشتی و چهارسو استفاده می‌شود و هم به عنوان دریل برای سوراخ کاری دیوار.

تراز لیزری

این ابزار نیز در مشاغل مختلفی از جمله نصب کرکره برقی، نصب درب‌های اتوماتیک، کناف کاری، کارهای ساختمان سازی و نصب سقف کاذب بسیار کاربرد دارد.

متر لیزری

متر لیزری کار متر کردن را خیلی راحت کرده است.با این متر که در بردهای مختلف از ۲۰ متر تا ۴۰ متر یا بیشتر وجود دارد، می‌شود خیلی سریع فواصل مختلف را اندازه گیری کرد.

آچار پرس BNC در شغل نصاب دوربین مداربسته

این ابزار در کار نصب دوربین مداربسته استفاده می‌شود. برای پرس کردن فیش دوربین یا همان BNC به کابل دوربین بکار می‌رود.

آچار پرس سوکت شبکه

این آچار برای سوکت زدن کابل شبکه در شغل پسیو کاری شبکه استفاده می‌شود.این آچار هم می‌تواند کابل را قطع کند هم سوکت تلفن و شبکه را پرس کند تا اتصال آن با کابل برقرار شود.

جهت آشنایی با پسیو کار شبکه میتوانید به مقاله ی پسیو کار شبکه چیست مراجعه کنید.

آچار فیلر خودرو

این آچار در شغل مکانیک خودرو کاربرد دارد و از آن برای تنظیم صدای موتور خودرو هنگام کار کردن استفاده می‌شود.

دستگاه دیاگ خودرو

این ابزار فنی توسط مشاغلی مانند کارشناس خودرو و همچنین مکانیک خودرو برای تست و اشکال یابی کامپیوتر خودرو استفاده می‌شود.این ابزار می‌تواند کارکرد واقعی ماشین را تشخیص دهد.همچنین می‌تواند در تشخیص عیب خودرو به مکانیک کمک کند.

دستگاه سوزن شور خودرو

این دستگاه توسط مکانیک یا سیم کش خودرو استفاده می‌شود و کمک می‌کند که مصرف سوخت خودرو تنظیم شود.با کمک این دستگاه انژکتور خودرو تست می‌شود و سوزن‌های آن را شستشو می‌دهد.

مولتی متر

این یکی از ابزارهای پرکاربرد در مشاغل مختلف است.مولتی متر قابلیت‌های زیادی دارد که در مقاله‌ای آن‌ها را توضیح دادم.به دلیل قابلیت‌های زیاد مولتی متر، تقریبا تمام فنی کاران با آن کار کرده‌اند.

هیلتی یا بتن کن

این ابزار بسیار قوی در مشاغل فنی ساختمان سازی و تخریب کاری استفاده می‌شود.این ابزار کار کندن بتن و تخریب کاری را بسیار آسان کرده است.با وجود این دستگاه صرف وقت و انرژی زیاد برای انجام کارها سنگین را از بین برده است.

استریپر کابل دوربین مداربسته

با این ابزار کابل‌های دوربین مداربسته که شبیه کابل آنتن هستند را می‌شود به راحتی لخت کرد.مدل حرفه‌ای این استریپر قابل تنظیم است و می‌تواند با توجه به اندازه دلخواه کابل کواکسیال دوربین را لخت کند تا فیش دوربین را بتوان به آن پرس کرد.

آچار فری سایز

این آچار هر پیچ و مهره‌ای را می‌تواند باز کند.با وجود این آچار دیگر نیاز نیست برای هر سایز پیچ یک آچار مخصوص خریداری شود.

استریپر فیبر کابل فیبر نوری

این استریپر فیبر نوری که تقریبا شکل سیم چین است می‌تواند تار فیبر نوری را بدون آسیب دیدن لخت کند.در این استریپر شیارهای مخصوصی تعبیه شده که می‌تواند با توجه به سایز تار فیبر نوری آن را لخت کند و برای جوش خوردن آماده کند.

کلیور فیبر نوری

این ابزار می‌تواند تار فیبر نوری را طوری برش دهد که سر آن کاملا صاف شود.تار فیبر نوری بسیار نازک است و بدون این ابزار نمی‌توان آن را صاف برش زد تا برای فیوژن خوردن توسط دستگاه آماده شود.

دستگاه فیوژن فیبر نوری

این دستگاه می‌تواند دو تار بسیار نازک فیبر نوری را به یکدیگر متصل کند تا سیگنال‌های نوری بدون افت سرعت از آن عبور کند.کار این دستگاه بسیار دقیق است و عمل جوش دادن فیبر نوری را توسط الکترودهای تعبیه شده درون دستگاه انجام می‌دهد.

تستر فلوک

این یک دستگاه برای تست کابل‌های شبکه کامپیوتر است.این دستگاه می‌تواند صحیح یا نادرست بودن پانچ پریزهای شبکه، متراژ کابل، قطع شدگی کابل و وجود تاب و پیچ اضافی در کابل شبکه را تشخیص دهد.

اره عمود بر قابل استفاده در مشاغل فنی مختلف

اره عمود بر برای کارهای فنی مانند کابینت سازی، نجاری، ام دی اف سازی، ویترین سازی و پیکرتراشی استفاده می‌شود.از این ابزار پرکاربرد برای قوس دادن چوب و برش منحنی چوب یا فلزات مختلف استفاده می‌شود.میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دستگاه به همین سایت مراجعه کنید.

سنباده لرزان برقی نجاری

سنباده برقی برای سنباده کاری سطوح مختلف مانند چوب، فلز و پلاستیک استفاده می‌شود.این ابزار کاربردی را می‌توان روی سطوح مختلف قرار داد و با حرکت دست به جلو و عقب عمل سنباده کاری انجام می‌شود.یک برگ سنباده زیر این دستگاه نصب می‌شود و یک کیسه هم برای جمع آوری گرد سنباده کاری به این دستگاه متصل می‌شود.

رنده برقی نجاری

رنده برقی برای صاف کردن سطح چوب استفاده می‌شود. این ابزار به راحتی می‌تواند سطح چوب را بردارد تابه ضخامت یا شکل دلخواه برسد.

اره گرد بر قابل استفاده شغل‌های فنی مختلف

اره گرد بر برای برش و قطعه قطعه کردن یا برش انواع مواد مانند فلزات، چوب، پلاستیک و سرامیک بکار گرفته می‌شود.با این ابزار کاربردی می‌شود برش‌های صاف و یک دست و در عین حال سریع را انجام داد.به عنوان مثال می‌توان یک ستون آهنی را به راحتی برش داد.

اور فرز مشتی نجاری

اور فرز برای برش لبه‌های چوب بکار برده می‌شود. از این ابزار کاربردی اما خطرناک می‌توان برای شکل دادن به چوب استفاده کرد.حتی می‌توان با استفاده از اور فرز مشتی یک چوب را به شکل دایره‌ای برش داد.

کاربرد دستگاه جوش لوله سبز یا اتو لوله در مشاغل فنی

اتو لوله در مشاغل فنی مانند لوله کشی کاربرد فراوان دارد.از این ابزار فنی برای گرم کردن دو سر لوله طوری که در داخل یکدیگر فرو بروند استفاده می شود.این ابزار با المنت حرارتی می‌تواند لوله سبز یا پروپیلن را حرارت داده تا برای اتصال به یکدیگر آماده شوند.

منگنه کوب بادی

این ابزار کاربردی به یک پمپ بادی متصل می شود و می‌تواند منگنه را با سرعت و قدرت زیاد به داخل چوب فرو کند.از این ابزار در صنایع مبل سازی، MDF سازی و سایر صنایع کار با چوب کاربرد دارد.

0