تفاوت فرز آهنگری و سنگبری

دسته بندی ها: مقالات دسته بندی نشده

همان طور که میدانید برش متریال هایی مانند سنگ و فلز و مصالح ساختمانی با ابزارهای دستی کاری بسیار سخت و البته زمان بر و پر هزینه می باشد. از این رو تولید کنندگان به فکر تولید ابزاری افتادند که این کار را ساده تر کنند. بدین جهت ابزاری به نام فرز وارد بازار شد که در دو نوع سنگ بری و آهنگری تولید می شوند. بدین منظور ابتدا به صورت مجزا دو نوع دستگاه را معرفی خواهیم کرد و در ادامه به بررسی تفاوت های آنها خواهیم پرداخت.

فرز سنگبری

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، به جهت برش انواع سنگ و گرانیت می توان از این وسیله کاربردی کمک گرفت. سمباده زدن این متریال ها از کاربرد های دیگر این دستگاه می باشد که در ساختمان سازی و ساخت نما مورد استفاده قرار میگیرد. صفحه بزرگی دارد که با سرعت ۶۰۰۰تا۶۵۰۰ دور در دقیقه می‌چرخد و سنگ‌هایی تا قطر ۲۳۰ میلیمتر را می توان با آن برش زد.

فرز آهنگری

نام این دستگاه نشان دهنده کاربرد آن می باشد. این وسیله در ساخت و ساز و صنعت جهت برش آهن استفاده می شود. این دستگاه از محبوب ترین ابزارها در آهنگری است بدین جهت که سرعت بالایی دارد( در حدود۸۰۰۰تا۸۵۰۰ دور در دقیقه). از ویژگی های خوب این دستگاه می توان به سرعت بالا و قدرت بالای آن اشاره نمود که با مصرف کم انرژی به وسیله آن می توان به نتیجه مطلوب رسید که با ابزاری دیگر همچون اره های آهن بر، هرگز نمیتوان چنین کاری انجام داد.

تفاوت فرز سنگبری با آهنگری

تفاوت اصلی بین دو سنگبری و آهنگری در سرعت چرخش آن‌ها می باشد. همان طور که در بالا گفته شد، سرعت آزاد آهنگری را می‌توان حدود ۲ هزار دور بیشتر ازسرعت آزاد سنگبری دانست.دنده فرز سنگبری نسبت به آهنگری درشت‌تر است اما باید توجه داشت که هیچ تفاوتی در نوع آرمیچر آنها وجود ندارد.تفاوت دیگر این دو در اندازه قطر صفحه  می باشد. صفحه برش آهنگری نسبت به سنگبری کوچکتر است.

در قالب یک موضوع قابل توجه باید گفت که باتوجه به اینکه با دستگته ها و تفاوت آنها آشنا شدیم،همواره باید به خاطر داشته باشید که نباید این دو را به جای یکدیگر استفاده نمود. چرا که آسیب های جدی و جبران ناپذیری می تواند شخص را تهدید کند. لازم به ذکر است که در صورتی میتوان از آنها به جای یکدیگر استفاده نمود که کاری که قرار است انجام دهید، کاری ساده و سبک باشد.

نتیجه

درهنگام خرید آیتم های قطرصفحه،نوع کارایی و سرعت اهمیت دارد. این نوع از ابزارها، برندهای مختلف و مدل های مختلفی دارند اگر برندهای تولید کننده این دستگاه ها را نمی شناسید و دقیقا نمیدانید که چه محصولی را با توجه به کاری که قرار است انجام دهید، خریدای کنید میتوانید از اطلاعات سایت تجهیزآریان استفاده کنید.

0